Szemünk az egyik legfontosabb érzékszervünk és mindig kiemelt védelmet és gondoskodást kell fordítanunk rá. A szemünket sok fajta sérülés fenyegeti, de talán a két leggyakrabben előforduló a fizikai sérülés és a káros sugárzás okozta sérülések. Minőségi napszemüveg viselése mind a két kockázatot a minimálisra csökkenti.
A káros ultraibolya (UV) sugárzás folyamatosan jelen van. A közhiedelemmel ellentétben szemünket nem csak napsütéses időben kell védeni, hiszen az UV sugárzás könnyedén áthatol a felhőkön. Szemünk védelme egy folyamatos feladat kell, hogy legyen időjárástól és évszaktól függetlenül.
Szaruhártyánk, szemlencsénk és a retina elnyeli a 290 nanométertől nagyobb UV sugárzást, és ezáltal károsodhat. A károsodás nagysága és előfordulásának gyakorisága több tényezőtől is függ, de a legnagyobb mértékben az UV sugárzás erősségétől és hosszától. A károsodás lehet enyhébb, illetve vezethet akár a látás teljes elvesztéséhez is.
A hóvakság (fotokeratitis) a szaruhártya felső rétegének átmeneti hámsérülése. Akkor keletkezik, amikor a nap fénye visszatükröződik a vízről, homokról, jégről vagy hóról. A fellépő tünetek között jelentkezhet a szem könnyesedése, szúró érzés a szemben és túlzott fényérzékenység.
A szaruhártyára nézve a legnagyobb veszélyt a káros UVB sugárzás jelenti. Ez okozza a bőrrákot is. Az UVB sugárzás mélyen a bőrszövetek belsejébe jut, kiszárítja a bőrt, ezáltal veszít a rugalmasságából és öregedik a bőr. Ez a folyamat megy végbe a szemben is. Ha sokáig vagyunk védelem nélkül erős fényben, a károsodás maradandó is lehet.
Ha szeretnénk megóvni a szemünket a káros sugaraktól, viseljünk UV szűrős napszemüveget !
A napszemüveg lencséje általában két féle anyagból készül: üveg és műanyag. Az üveg jobb látáskörülményeket biztosít, viszont nehezebb, mint a műanyag és könnyebben is törik. A polarizált lencséjű szemüvegek csökkentik a tükröződő fényeket (üvegről, vízről), amelyek bizonyos körülmények között életmentőek is lehetnek.
A közhiedelemmel ellentétben a napszemüveg lencséjének színe nincs kihatással az UV védelem mértékére. A teljesen átlátszó szemüveg lencse is lehet UV szűrős. A napszemüveg lencséjének kiválasztásakor törekedjünk arra, hogy 100% UV védelmet biztosítson. Mindig a körülményeknek megfelelő lencseszínt válasszunk. Kerüljük azokat, amelyek a valós színvilágot túlzottan megváltoztatják (pl: vezetés közben elváltoztatják a jelzőlámpák színét). A legkedveltebb napszemüveg lencseszínek a barna, fekete, szürke és a sárga.
Az UV sugárzás már születésünk pillanatától éri bőrünket, ezért érdemes minél előbb gondoskodni bőrünk és szemünk megfelelő védelméről. Ajánljuk a szülőknek hogy gyermekeiket ne csak napolajjal védjék a káros UV sugárzástól, hanem válasszanak megfelelő napszemüveget is gyermekeik számára.